MERCK 101056.0250 Aluminium Fine Powder, Stabilizes CAS No.7429-90-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101056 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7429-90-5 |
| EC index number | 013-002-00-1 |
| EC number | 231-072-3 |
| Hill Formula | Al |
| Molar Mass | 26.98 g/mol |
| HS Code | 7603 10 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 2460 °C |
| Density | 2.7 g/cm3 (25 °C) |
| Ignition temperature | 400 °C |
| Melting Point | 660 °C |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H228: Flammable solid.H261: In contact with water releases flammable gases. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P223: Do not allow contact with water.P231 + P232: Handle and store contents under inert gas. Protect from moisture.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P370 + P378: In case of fire: Use sand for extinction.P402 + P404: Store in a dry place. Store in a closed container. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | BD0330000 |
| Storage class | 4.3 Hazardous materials, which set free flammable gases upon contact with water |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 27Residues containing valuable recoverable metals should be forwarded for recycling. Container H. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1396, 4.3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1396, 4.3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1396, 4.3, II, Segregation Group: 15 (Powdered metals) |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 90.0 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.03 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 1.0 % |
| Fat | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1010560250 | 04022536015033 |
| 1010561000 | 04022536015040 |