MERCK 101047.1000 Aluminium Potassium Sulfate Dodecahydrate GR CAS No.7784-24-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101047 |
| Synonyms | Potassium aluminium sulfate, Alum potassium, Potassium alum |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7784-24-9 |
| EC number | 233-141-3 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | AlKO₈S₂ * 12 H₂O |
| Chemical formula | KAl(SO₄)₂ * 12 H₂O |
| Molar Mass | 474.39 g/mol |
| HS Code | 2833 30 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.75 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 92 °C |
| pH value | 3.0 - 3.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Solubility | 139 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | WS5690000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 100.5 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (10 %; in water) | 3.0 - 3.5 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0005 % |
| Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1010471000 | 04022536014975 |
| 1010479025 | 04022536014999 |