MERCK 101040.2500 Iso Propyl Alcohol (2- Propanol) for Liquid Chromatography
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 101040 |
| Synonyms | Isopropyl alcohol, Isopropanol, iso-Propanol, IPA |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-63-0 |
| EC index number | 603-117-00-0 |
| EC number | 200-661-7 |
| Hill Formula | C₃H₈O |
| Chemical formula | CH₃CH(OH)CH₃ |
| Molar Mass | 60.1 g/mol |
| HS Code | 2905 12 20 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | 2-Propanol gradient grade for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS No. 67-63-0, EC Number 200-661-7. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 82.4 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.786 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2 - 13.4 %(V) |
| Flash point | 12 °C |
| Ignition temperature | 425 °C |
| Melting Point | -89.5 °C |
| Vapor pressure | 43 hPa (20 °C) |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5045 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 12800 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | NT8050000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1219, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1219, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1219, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.9 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 2.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.05 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Gradient grade (at 235 nm) | ≤ 1.0 mAU |
| Gradient grade (at 254 nm) | ≤ 1.0 mAU |
| Transmission (Checking after purging with N₂ (at 220 nm)) | ≥ 80 % |
| Transmission (Checking after purging with N₂ (at 230 nm)) | ≥ 90 % |
| Transmission (Checking after purging with N₂ (from 250 nm)) | ≥ 99 % |
| Filtered by 0.2 µm filter |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1010401000 | 04022536014845 |
| 1010402500 | 04022536014869 |
| 1010404000 | 04022536658131 |
| 1010405000 | 04022536759425 |
| 1010409030 | 04022536014890 |