MERCK 100995.2500 Iso Propyl Alcohol (2- Propanol) Extra Pure
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100995 |
| Synonyms | Isopropyl alcohol, Isopropanol, iso-Propanol, IPA |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-63-0 |
| EC index number | 603-117-00-0 |
| EC number | 200-661-7 |
| Grade | Ph Eur,BP,ChP,JP,USP |
| Hill Formula | C₃H₈O |
| Chemical formula | CH₃CH(OH)CH₃ |
| Molar Mass | 60.1 g/mol |
| HS Code | 2905 12 20 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 82.4 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.786 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2 - 13.4 %(V) |
| Flash point | 12 °C |
| Ignition temperature | 425 °C |
| Melting Point | -89.5 °C |
| Vapor pressure | 43 hPa (20 °C) |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5045 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 12800 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | NT8050000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1219, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1219, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1219, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Assay (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Identity B (USP) | conforms |
| Identity (JP) | conforms |
| Identity (ChP) | conforms |
| Appearance | conforms |
| Clarity of solution | conforms |
| Clarity and color of solution | conforms |
| Water-insoluble substances | conforms |
| Acidity or alkalinity | conforms |
| Acidity | conforms |
| Refractive index (n 20/D) | 1.376 - 1.378 |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.785 - 0.788 |
| Density (d 25 °C/25 °C) | 0.783 - 0.787 |
| Boiling range (81-83°C) | ≥ 94 % (v/v) |
| Absorbance (at 230 nm) | ≤ 0.30 |
| Absorbance (at 250 nm) | ≤ 0.10 |
| Absorbance (at 270 nm) | ≤ 0.03 |
| Absorbance (at 290 nm) | ≤ 0.02 |
| Absorbance (at 310 nm) | ≤ 0.01 |
| The spectrum shows a steadily descending curve with no observable peaks or shoulders | conforms |
| Carbonyl compounds (CO) | conforms |
| Readily oxidizable substances | conforms |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Peroxides | conforms |
| Ni (Nickel)* | ≤ 0.05 ppm |
| Volatile Impurities (GC) (Methanol) | ≤ 0.02 % (v/v) |
| Volatile Impurities (GC) (Individual known impurity (ethyl ether, acetone, diisopropyl ether, 1-propanol, 2-butanol)) | ≤ 0.1 % (v/v) |
| Volatile Impurities (GC) (Individual unspecified impurity) | ≤ 0.1 % (v/v) |
| Volatile Impurities (GC) (total) | ≤ 1.0 % (v/v) |
| Benzene and related substances (GC) (Benzene) | ≤ 1 ppm |
| Benzene and related substances (GC) (total of impurities apart from 2-butanol) | ≤ 0.3 % |
| Cyclohexane (GC) | ≤ 50 ppm |
| Acetone (GC) | ≤ 50 ppm |
| Ethanol (GC) | ≤ 50 ppm |
| Methanol (GC) | ≤ 200 ppm |
| 1-Propylalcohol (GC) | ≤ 300 ppm |
| Isopropylether (GC) | ≤ 0.01 % |
| Other residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Evaporation residue | ≤ 0.0020 % |
| Non-volatile matter | ≤ 0.0020 % |
| Water | ≤ 0.2 |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities).Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*).Conforms to Ph Eur, BP, ChP, JP, USP |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1009951000 | 04022536013909 |
| 1009952500 | 04022536013930 |
| 1009956010 | 04022536013978 |
| 1009956025 | 04022536013985 |
| 1009956190 | 04022536013992 |
| 1009959180 | 04022536014012 |
| 1009959950 | 04022536934013 |