MERCK 100984.2500 Isobutanol (Iso Butyl Alcohol) GR for Analysis CAS No.78-83-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100984 |
| Synonyms | Isobutylalcohol, 2-Methyl-1-propanol, Iso-Butanol |
| Description | Isobutanol |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 78-83-1 |
| EC index number | 603-108-00-1 |
| EC number | 201-148-0 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₄H₁₀O |
| Chemical formula | (CH₃)₂CHCH₂OH |
| Molar Mass | 74.12 g/mol |
| HS Code | 2905 14 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 108 °C (760 hPa) |
| Density | 0.801 g/cm3 |
| Explosion limit | 1.5 - 12 %(V) |
| Flash point | 28 °C |
| Ignition temperature | 430 °C |
| Melting Point | -108 °C |
| pH value | 7 (80 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 8 hPa (20 °C) |
| Solubility | 85 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2830 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat 2460 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage.H335: May cause respiratory irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1212, 3, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1212, 3, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1212, 3, III |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Solubility in water | conforms |
| Acidity | ≤ 0.0005 meq/g |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.802 - 0.804 |
| Refractive index (n15/D) | 1.397 - 1.399 |
| Boiling range (107-109°C) | ≥ 96 % (v/v) |
| Peroxide (as H₂O₂) | ≤ 0.001 % |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| n-Butyl alcohol (GC) | ≤ 0.2 % |
| 2-Butanol (GC) | ≤ 0.05 % |
| Butyraldehyde (GC) | ≤ 0.01 % |
| Ethylmethylketone (GC) | ≤ 0.02 % |
| Isobutyraldehyde (GC) | ≤ 0.05 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.05 % |
| Corresponds to ACS, Ph Eur-reagent |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1009841000 | 04022536013251 |
| 1009842500 | 04022536013275 |