MERCK 100979.1000 Isoamyl Alcohol GR for Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100979 |
| Synonyms | iso-Pentyl alcohol, 3-Methyl-1-butanol, Iso-Amylalcohol |
| Description | Isoamyl alcohol |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 123-51-3 |
| EC index number | 603-006-00-7 |
| EC number | 204-633-5 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₅H₁₂O |
| Chemical formula | (CH₃)₂CHCH₂CH₂OH |
| Molar Mass | 88.15 g/mol |
| HS Code | 2905 19 96 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.81 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 8 %(V) |
| Flash point | 43.5 °C |
| Ignition temperature | 335 °C |
| Melting Point | -147 °C |
| pH value | 5.6 (25 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Saturation concentration (air) | 11 g/m3 (20 °C) Air |
| Vapor pressure | 3 hPa (20 °C) |
| Viscosity kinematic | 5.32 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 25 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 3000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage.H332: Harmful if inhaled.H335: May cause respiratory irritation.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | EL5425000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable, harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1105, 3, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1105, 3, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1105, 3, III |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Titrable acid | ≤ 0.002 meq/g |
| Boiling point | 129 - 132 °C |
| n-Amyl alcohol (GC) | ≤ 0.5 % |
| Acids and esters (as amyl acetate) | ≤ 0.2 % |
| Furfurol | ≤ 0.0001 % |
| Carbonyl compounds (as CO) | ≤ 0.05 % |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.003 % |
| Water | ≤ 0.2 % |
| Corresponds to ACS, Ph Eur-reagent |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1009791000 | 04022536012889 |
| 1009792500 | 04022536012902 |
| 1009794000 | 04027269677565 |
| 1009796025 | 04054839032530 |