Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 71-41-0 | 200-752-1 | C₅H₁₂O | CH₃(CH₂)₄OH | 88.15 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100975 |
| Synonyms | 1-Pentanol, Pentyl alcohol |
| Description | n-Amyl alcohol |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 71-41-0 |
| EC index number | 603-200-00-1 |
| EC number | 200-752-1 |
| Hill Formula | C₅H₁₂O |
| Chemical formula | CH₃(CH₂)₄OH |
| Molar Mass | 88.15 g/mol |
| HS Code | 2905 19 96 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 138 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.815 g/cm3 |
| Explosion limit | 1.6 %(V) |
| Flash point | 47 °C |
| Ignition temperature | 300 °C DIN 51794 |
| Melting Point | -78 °C |
| pH value | 7 (H₂O) neutral |
| Vapor pressure | 2.04 hPa (20 °C) |
| Solubility | 22 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3670 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 2306 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage.H332: Harmful if inhaled.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | SB9800000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable, harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1105, 3, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1105, 3, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1105, 3, III |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 98.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as CH₃COOH) | ≤ 0.005 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Valerian aldehyde (GC) | ≤ 0.1 % |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 0.005 % |
| Water | ≤ 0.1 % |