MERCK 100964.2500 Tetrachloroethylene Extra Pure CAS No.127-18-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100964 |
| Synonyms | Ethylene tetrachloride, Perchloroethylene, PCE |
| Description | Tetrachloroethylene |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 127-18-4 |
| EC index number | 602-028-00-4 |
| EC number | 204-825-9 |
| Hill Formula | C₂Cl₄ |
| Chemical formula | Cl₂CCCl₂ |
| Molar Mass | 165.83 g/mol |
| HS Code | 2903 23 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 121 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.62 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -22.0 °C |
| Vapor pressure | 25.3 hPa (25.0 °C) |
| Solubility | 0.16 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2629 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H317: May cause an allergic skin reaction.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1897, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1897, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1897, 6.1, III, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 10 (Liquid halogenated hydrocarbons) |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as HCl) | ≤ 0.001 % |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 1.621 - 1.623 |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.005 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1009641000 | 04022536012582 |
| 1009642500 | 04022536012599 |
| 1009646025 | 04022536012629 |
| 1009649190 | 04022536012643 |