MERCK 100926.5000 Diethyl Ether Extra Pure
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100926 |
| Synonyms | Et2O, Ethoxyethane, Ethyl ether, Ether |
| Description | Diethyl ether |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 60-29-7 |
| EC index number | 603-022-00-4 |
| EC number | 200-467-2 |
| Grade | Ph Eur,BP |
| Hill Formula | C₄H₁₀O |
| Chemical formula | (C₂H₅)₂O |
| Molar Mass | 74.12 g/mol |
| HS Code | 2909 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 34.6 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.71 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.7 - 36 %(V) |
| Flash point | -40 °C |
| Ignition temperature | 180 °C |
| Melting Point | -116 °C |
| Vapor pressure | 563 hPa (20 °C) |
| Solubility | 69 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 1215 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H224: Extremely flammable liquid and vapour.H302: Harmful if swallowed.H336: May cause drowsiness or dizziness.EUH019: May form explosive peroxides.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | KI5775000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | extremely flammable, harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1155, 3, I |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1155, 3, I |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1155, 3, I |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Acidity | conforms |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.714 - 0.716 |
| Boiling point (lower value) | ≥ 34.0 °C |
| Boiling point (upper value) | ≤ 35.0 °C |
| Acetone and aldehydes | conforms |
| Peroxides | conforms |
| Volatile Impurities (GC) (each unspecified impurity) | ≤ 0.05 % |
| Volatile Impurities (GC) (total) | ≤ 0.1 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by production process |
| Non-volatile matter | ≤ 20 mg/l |
| Water | ≤ 0.20 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities).Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*).Stabilized with 5 - 10 ppm 2,6-Di-tert-butyl-4-methylphenol (BHT).Conforms to Ph Eur, BP |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1009261000 | 04022536012018 |
| 1009266011 | 04065267030678 |
| 1009266025 | 04022536012063 |
| 1009266190 | 04054839384530 |