MERCK 100868.2500 Ethyl Acetate for Liquid Chromatography LiChrosolv® CAS No.141-78-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100868 |
| Synonyms | Ethyl ethanoate, Acetic ester, Ethyl ester |
| Description | Ethyl acetate |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 141-78-6 |
| EC index number | 607-022-00-5 |
| EC number | 205-500-4 |
| Hill Formula | C₄H₈O₂ |
| Chemical formula | CH₃COOC₂H₅ |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| HS Code | 2915 31 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Ethyl acetate for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 141-78-6, EC Number 205-500-4, chemical formula CH₃COOC₂H₅. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 77 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.90 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2.1 - 11.5 %(V) |
| Flash point | -4 °C |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | -83 °C |
| Vapor pressure | 97 hPa (20 °C) |
| Solubility | 85.3 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5620 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 18000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | AH5425000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1173, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1173, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1173, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 2.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.05 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 260 nm) | ≥ 50 % |
| Transmission (at 265 nm) | ≥ 80 % |
| Transmission (from 270 nm) | ≥ 98 % |
| Filtered by 0.2 µm filter |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1008681000 | 04022536011394 |
| 1008682500 | 04022536011417 |
| 1008684000 | 04022536658124 |
| 1008689010 | 04022536862613 |
| 1008689017 | 04027269239190 |