MERCK 100867.2500 Diisopropyl Ether for Analysis EMSURE® ACS,Reag. Ph Eur CAS No.108-20-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100867 |
| Synonyms | Isopropyl ether, 2,2'-Oxybis[propane], 2,2-Propoxypropane |
| Description | Diisopropyl ether |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 108-20-3 |
| EC index number | 603-045-00-X |
| EC number | 203-560-6 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₆H₁₄O |
| Chemical formula | [(CH₃)₂CH]₂O |
| Molar Mass | 102.18 g/mol |
| HS Code | 2909 19 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 67 - 70 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.72 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.0 - 21 %(V) |
| Flash point | -28 °C |
| Ignition temperature | 405 °C |
| Melting Point | -85 °C |
| Vapor pressure | 160 hPa (20 °C) |
| Solubility | 12 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5880 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 20000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H336: May cause drowsiness or dizziness.EUH019: May form explosive peroxides.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P243: Take action to prevent static discharges.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | TZ5425000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1159, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1159, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1159, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Titrable acid | ≤ 0.0005 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.723 - 0.728 |
| Density (d 25 °C/25 °C) | 0.716 - 0.721 |
| Boiling point | 67 - 69 °C |
| Peroxides | conforms |
| Peroxide (as H₂O₂) | ≤ 0.001 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.005 % |
| Water | ≤ 0.05 % |
| The product is stabilized with about 10 ppm 2,6-Di-tert-butyl-4-methylphenol (BHT). |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1008671000 | 04022536011349 |
| 1008672500 | 04022536011363 |
| 1008674000 | 04027269428532 |
| 1008676010 | 04022536011387 |