MERCK 100864.2500 Ethyl acetate suitable for use as excipient EMPROVE® CAS No.141-78-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100864 |
| Synonyms | Ethyl ethanoate, Acetic ester, Ethyl ester |
| Description | Ethyl acetate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 141-78-6 |
| EC index number | 607-022-00-5 |
| EC number | 205-500-4 |
| Grade | Ph Eur,BP,NF |
| Hill Formula | C₄H₈O₂ |
| Chemical formula | CH₃COOC₂H₅ |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| HS Code | 2915 31 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 77 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.90 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2.1 - 11.5 %(V) |
| Flash point | -4 °C |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | -83 °C |
| Vapor pressure | 97 hPa (20 °C) |
| Solubility | 85.3 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5620 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 18000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | AH5425000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1173, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1173, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1173, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Assay (GC) | 98.0 - 102.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance of solution | conforms |
| Acidity (Ph Eur, BP) | conforms |
| Acidity (NF) | conforms |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.898 - 0.902 |
| Density (d 25 °C/25 °C) | 0.894 - 0.898 |
| Refractive index (n 20/D) | 1.370 - 1.373 |
| Cu (Copper)* | ≤ 0.05 ppm |
| Ru (Ruthenium)* | ≤ 0.05 ppm |
| Acetaldehyde (GC) | ≤ 0.1 % |
| 1-Ethoxy-2-methylpropane (GC) | ≤ 0.1 % |
| Methyl compounds (GC) | ≤ 0.1 % |
| Other impurities (GC) | ≤ 0.3 % |
| Related substances (GC) | ≤ 0.2 % |
| Residual solvents class 3 (ICH Q3C) | < 0.5 |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 0.0030 % |
| Water | ≤ 0.10 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities).Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*).Conforms to Ph Eur, BP, NF. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1008641000 | 04022536011196 |
| 1008642500 | 04022536011219 |
| 1008646010 | 04022536011240 |
| 1008646025 | 04022536011257 |
| 1008646190 | 04022536011264 |
| 1008649181 | 04022536011271 |