MERCK 100859.2500 Ethylene Glycol Monomethyl Ether GR CAS No.109-86-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100859 |
| Synonyms | 2-Methoxyethanol, Methyl glycol |
| Description | Ethylene glycol monomethyl ether |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 109-86-4 |
| EC index number | 603-011-00-4 |
| EC number | 203-713-7 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₃H₈O₂ |
| Chemical formula | CH₃OCH₂CH₂OH |
| Molar Mass | 76.1 g/mol |
| HS Code | 2909 44 19 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.964 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2.5 - 20 %(V) |
| Flash point | 40 °C |
| Ignition temperature | 325 °C |
| Melting Point | -85 °C |
| pH value | 5.0 - 7.0 (H₂O, 25 °C) neutral |
| Saturation concentration (air) | 33 g/m3 (20 °C) |
| Vapor pressure | 10 hPa (20 °C) |
| Viscosity kinematic | 1.6 mm2/s (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H302 + H312 + H332: Harmful if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child.H370: Causes damage to organs.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P308 + P311: IF exposed or concerned: Call a POISON CENTER/doctor. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic for reproduction, harmful, flammable |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1188, 3, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1188, 3, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1188, 3, III |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Acidity | ≤ 0.001 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0005 meq/g |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.965 - 0.970 |
| Refractive index (n 20/D) | 1.402 - 1.404 |
| Boiling point | 124 - 126 °C |
| Aldehydes (as C₂H₄O) | ≤ 0.003 % |
| Peroxide (as H₂O₂) | ≤ 0.002 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.003 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| The product is stabilized with 2,6-Di-tert-butyl-4-methylphenol (BHT).Corresponds to ACS, Ph Eur-reagent |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1008591000 | 04022536011073 |
| 1008592500 | 04022536011097 |