MERCK 100850.0500 Coliform Agar Es (Enhanced Selectivity) For Microbiology Chromocult®
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100850 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.8 - 7.2 (34.6 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Solubility | 34.6 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| pH-value (25 °C) | 6.8 - 7.2 |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090)) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Citrobacter freundii ATCC 8090) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Enterobacter aerogenes ATCC 13048) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Proteus mirabilis ATCC 29906 (WDCM 00023)) | |
| Growth (Aeromonas hydrophila ATCC 7966 (WDCM 00063)) | inhibited |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 19433 (WDCM 00009)) | inhibited |
| Growth (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | inhibited |
| Growth (Bacillus subtilis ATCC 6633 (WDCM 00003)) | inhibited |
| Colony color (Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090)) | blue |
| Colony color (Citrobacter freundii ATCC 8090) | pink-red |
| Colony color (Enterobacter aerogenes ATCC 13048) | pink-red |
| Incubation: 24 hrs.; 35 °C; aerobic.Reference: Tryptic soy agar.Inhibited strains tested with three-loop-streak. |