Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 141-43-5 | 205-483-3 | C₂H₇NO | NH₂CH₂CH₂OH | 61.08 g/mol | Ph Eur,BP,NF |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100844 |
| Synonyms | 2-Aminoethanol, Monoethanolamine |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 141-43-5 |
| EC index number | 603-030-00-8 |
| EC number | 205-483-3 |
| Grade | Ph Eur,BP,NF |
| Hill Formula | C₂H₇NO |
| Chemical formula | NH₂CH₂CH₂OH |
| Molar Mass | 61.08 g/mol |
| HS Code | 2922 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 171 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.015 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 3.4 - 27 %(V) |
| Flash point | 91 °C |
| Ignition temperature | 410 °C |
| Melting Point | 4 °C |
| pH value | 12.1 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 0.5 hPa (20 °C) |
| Viscosity kinematic | 20 mm2/s (23 °C) |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 1515 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 1025 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302 + H312 + H332: Harmful if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H335: May cause respiratory irritation.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | KJ5775000 |
| Storage class | 8A Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2491, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2491, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2491, 8, III, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | 98.0 - 100.5 % |
| Assay (acidimetric, calc. on anhydrous substance) | 99.0 - 101.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| Appearance | Clear, colorless or pale yellow liquid. |
| Appearance of solution (Ph Eur) | conforms |
| Refractive index (n 20/D) | 1.453 - 1.459 |
| Density (d 20/4) | 1.014 - 1.017 g/cm³ |
| Relative Density (d 20/20) | 1.016 - 1.019 |
| Specific gravity (d 25/25) | 1.013 - 1.016 |
| Weight per mL | 1.014 - 1.023 g |
| Distilling range (167 °C - 173 °C) | ≥ 95 |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Related substances (GC) (Diethanolamine) | ≤ 0.5 % |
| Related substances (GC) (Triethanolamine) | ≤ 0.5 % |
| Related substances (GC) (any other impurity) | ≤ 0.5 % |
| Related substances (GC) (Sum of all impurities) | ≤ 2.0 % |
| Related substances (GC) (Unspecified impurities) (Ph Eur) | ≤ 0.10 % |
| Related substances (GC) (Total) (Ph Eur) | ≤ 0.3 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | ...excluded by production process |
| Residue on ignition (600 °C) | ≤ 0.1 |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 0.25 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Min. shelf life: see product label |
| Min. shelf life: see product label |