MERCK 100807.0100 Trichloroacetic Acid Gr For Analysis Emsure CAS No.76-03-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100807 |
| Replaces | TX1045; TX1045-5; TX1045-3 |
| Description | Trichloroacetic acid |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 76-03-9 |
| EC index number | 607-004-00-7 |
| EC number | 200-927-2 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂HCl₃O₂ |
| Chemical formula | CCl₃COOH |
| Molar Mass | 163.39 g/mol |
| HS Code | 2915 40 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.63 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | >113 °C |
| Ignition temperature | 711 °C |
| Melting Point | 54 - 56 °C |
| pH value | 1 (81.7 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 1 hPa (51 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Solubility | 1300 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3320 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H314: Causes severe skin burns and eye damage.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | AJ7875000 |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1839, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1839, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1839, 8, II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Appearance | colorless, deliquescent crystals |
| Appearance of solution (200 g/l; water) | clear and colorless |
| In water insoluble matter | ≤ 0.01 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 10 ppm |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 20 ppm |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 5 ppm |
| Sulphate (SO₄) | ≤ 200 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 20 ppm |
| Cu (Copper) | ≤ 5 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 10 ppm |
| Readily carbonisable substance | passes test |
| Sulfated ash (600 °C) | ≤ 300 ppm |