Ürün Kodu
SD.M.100804.1000
Ürün Markası
MERCK 100804.1000 L(+)-Tartaric Acid GR ACS ISO CAS No.87-69-4
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 100804 |
| Replaces | TX0010-1; TX0010 |
| Synonyms | 2,3-Dihydroxybutanedioic acid |
| Description | L(+)-Tartaric acid |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 87-69-4 |
| EC number | 201-766-0 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₄H₆O₆ |
| Chemical formula | HOOCCH(OH)CH(OH)COOH |
| Molar Mass | 150.09 g/mol |
| HS Code | 2918 12 00 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.76 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 150 °C |
| Ignition temperature | 425 °C |
| Melting Point | 170 - 172 °C |
| pH value | 1.6 (100 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |