Key Spec Table
| CAS # | EC Number |
|---|
| 1401-55-4 | 215-753-2 |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100773 |
| Synonyms | Tannin |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1401-55-4 |
| EC number | 215-753-2 |
| HS Code | 3201 90 20 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Flash point | 199 °C |
| pH value | 3.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 220 kg/m3 |
| Solubility | 250 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Identity | conforms |
| Appearance of solution (20 %; water) | conforms |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.004 % |
| Dextrins,rubber,salts,sugars | conforms |
| Gum or dextrin | conforms |
| Gum, dextrin and sucrose | conforms |
| Resinous matter | conforms |
| Sulfated ash | ≤ 0.1 % |
| Loss on Drying (105 °C) | ≤ 12.0 % |
| Meets analytical specifications of Ph.Eur, JP, USPThe information provided does not imply the suitability of the product for any particular application. It is customer’s sole responsibility, prior to use, to determine that the product is suitable and permitted for the customer’s intended use and application. |
| Meets analytical specifications of Ph.Eur, JP, USPThe information provided does not imply the suitability of the product for any particular application. It is customer’s sole responsibility, prior to use, to determine that the product is suitable and permitted for the customer’s intended use and application. |
| Sulfated ash | ≤ 0.1 % |
| Loss on Drying (105 °C) | ≤ 12.0 % |
| Corresponds to Ph Eur, USPElemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |