Ürün Kodu
SD.M.100748.2500
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|---|---|---|---|
| 7664-93-9 | 231-639-5 | H₂O₄S | H₂SO₄ | 98.08 g/mol |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1007480500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 500 ml | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1007482500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Glass bottle | 2.5 l | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1007489025 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic container | 25 l | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 100748 |
| Description | Sulfuric acid 98% |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7664-93-9 |
| EC index number | 016-020-00-8 |
| EC number | 231-639-5 |
| Hill Formula | H₂O₄S |
| Chemical formula | H₂SO₄ |
| Molar Mass | 98.08 g/mol |
| HS Code | 2807 00 10 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Boiling point | 335 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.84 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -20 °C |
| pH value | 0.3 (49 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 0.0001 hPa (20 °C) |
| Safety Information | |
|---|---|
| Categories of danger | corrosive |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications | |
|---|---|
| Assay (alkalimetric) | ≥ 97.5 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 1 ppm |
| Residue on ignition | ≤ 2 ppm |
| Date of expiry: see product label |