MERCK 100732.2500 Sulfuric Acid 95-97% for Analysis CAS No.7664-93-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 100732 |
| Description | Sulfuric acid 95-97% |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7664-93-9 |
| EC index number | 016-020-00-8 |
| EC number | 231-639-5 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | H₂O₄S |
| Chemical formula | H₂SO₄ |
| Molar Mass | 98.07 g/mol |
| HS Code | 2807 00 10 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.84 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -20 °C |
| pH value | 0.3 (49 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 0.0001 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H314: Causes severe skin burns and eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P363: Wash contaminated clothing before reuse. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | WS5600000 |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 12Inorganic acids and anhydrides thereof should first be diluted or hydrolyzed by stirring carefully into ice water and then neutralized (protective gloves, fume cupboard!) with sodium hydroxide solution (Cat. No. 105587). Before filling into container D, check the pH with pH universal indicator strips (Cat. No. 109535). Fuming sulfuric acid should be carefully stirred dropwise into 40 % sulfuric acid (Cat. No. 109286). Ensure that plenty of ice is available for cooling! When sufficiently cool, treat the highly concentrated sulfuric acid as described above. Analogous to this procedure, other anhydrides can be converted into their corresponding acids. Acid gases (e.g. hydrogen halide, chlorine, phosgene, sulfur dioxide) can be introduced into dilute sodium hydroxide solution and after neutralization disposed of in container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1830, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1830, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1830, 8, II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric) | 95.0 - 97.0 % |
| Identity | passes test |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Appearance | passes test |
| Density (d 20/20) | 1.834 - 1.837 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.1 ppm |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.2 ppm |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.5 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 1 ppm |
| Ag (Silver) | ≤ 0.02 ppm |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.05 ppm |
| As (Arsenic) | ≤ 0.01 ppm |
| Ba (Barium) | ≤ 0.05 ppm |
| Be (Beryllium) | ≤ 0.01 ppm |
| Bi (Bismuth) | ≤ 0.1 |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.2 ppm |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.02 ppm |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.01 ppm |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.05 ppm |
| Cu (Copper) | ≤ 0.01 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 0.1 |
| Ge (Germanium) | ≤ 0.05 ppm |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.005 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 0.1 |
| Li (Lithium) | ≤ 0.01 ppm |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.05 ppm |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.01 ppm |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.05 ppm |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 2 ppm |
| Na (Sodium) | ≤ 0.5 ppm |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.02 ppm |
| Pb (Lead) | ≤ 0.02 ppm |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.02 ppm |
| Ti (Titanium) | ≤ 0.1 |
| Tl (Thallium) | ≤ 0.05 ppm |
| V (Vanadium) | ≤ 0.01 ppm |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.05 ppm |
| Zr (Zirconium) | ≤ 0.1 |
| Substances reducing potassium permanganate (as SO₂) | ≤ 2 ppm |
| Residue on ignition | ≤ 5 ppm |
| Date of expiry: see product label |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1007320510 | 04054839164187 |
| 1007321000 | 04027269568733 |
| 1007322500 | 04022536009971 |
| 1007322510 | 04027269568986 |